Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

ΜΠΑΝΤΟΥΛΗ ΕΛΕΝΗ

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ Ν. ΚΑΡΥΩΝ
OLYMPIC PARK 17-01-2024

Στα πλαίσια του μαθήματος Μελέτη Περιβάλλοντος της Δ' τάξης, στην ενότητα Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΜΑΣ: "όσα έφτασασν σε μια αγκαλιά", οι μαθητές των Δ1 και Δ2 τμημάτων επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο των Ν. Καρυών.

Το μουσείο στεγάζεται σε αίθουσες της πρώην κοινότητας, με ποικίλες αξιόλογες συλλογές.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο μουσείο από την κ. Πουλτζίδου και θαύμασαν τις συλλογές του. Έθεσαν τα ερωτήματά τους και τις απορίες τους σχετικά τα εκθέματα και την ιστορία τους. Αφού ολοκλήρωσαν την επίσκεψή τους στο Μουσείο, επισκέφτηκαν το αθλητικό κέντρο "Olympic Park" όπου έπαιξαν και πέρασαν πολύ όμορφα!

ΣΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ

Στις 2-02-2024 οι μαθητές των Δ1 και Δ2 τμημάτων πραγματοποίησαν εκαπαιδευτική επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο της Λάρισας

Παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: "Αρχαίο θέατρο".

Το πρόγραμμα παρουσίασε η κ. Ζάχου, η οποία προσπάθησε με πολύ ωραίο τρόπο να εξηγήσει στα παιδιά οτιδήποτε έχει σχέση με το αρχαίο θέατρο.

Η βιωματική αυτή προσέγγιση άρεσε στους μαθητές-τριες, οι οποίοι-ες παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον το εκπαιδευτικό πρόγραμμα και συμμετείχαν ενεργά στη δράση.

Η επίσκεψη - δραστηριότητα αυτή εντάσσεται στα πλαίσια των μαθημάτων της Δ' τάξης:

1. Ιστορία (5ος αιώνας Χρυσός αιώνας του Περικλή)

2. Γλώσσα (9η ενότητα - Η Παράσταση αρχίζει).

Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφτηκαν τα γήπεδα (ποδοσφαίρου και μπάσκετ) στη Νεάπολη, όπου έπαιξαν και πέρασαν υπέροχα.

φιλαναγνωσια

Στα πλαίσια της Φιλαναγνωσίας οι μαθητές του Δ2 δημιούργησαν μια υπέροχη γωνιά με "κουκουβάγιες". Είναι το δέντρο της σοφίας.

Οι μαθητές-τριες παρουσιάζουν ένα βιβλίο - το οποίο επιλέγουν οι ίδιοι σε συνεργασία με τη δασκάλα τους - στους συμμαθητές τους, οι οποίοι-ες παρακολουθούν με ενδιαφέρον, θέτουν ερωτήσεις και εκφράζουν απορίες.

Η δραστηριότητα αυτή αρέσει πάρα πολύ στους μαθητές-τριες της τάξης, γιατί όπως γνωρίζουμε το διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων βοηθά στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων της κριτικής σκέψης, στον εμπλουτισμό του λεξιλογίου και στη βελτίωση των γλωσσικών δεξιοτήτων.

Τίτλοι βιβλίων:

Διακοπές στη βεράντα - Ιωάννα Μπαμπέτα

Ψίθυροι στην αμμουδιά - Εύη Τσιτιρίδου Χριστοφορίδου

Η μέρα που η γιαγιά χάλασε το ιντερνετ - Μαρκ Οκβ Κλινγκ

Το μυστικό της κολλητής μου - Μαρία Ρουσάκι

Δέκα κάλτσες (τέσσερις δεξιές και έξι αριστερές) σε απίστευτες περιπέτειες - Γιουστύνα Μπεωτυάρεν

Η καινούρια δασκάλα - Ντόμινικ Ντέμερ

Ο Χάρι Πότερ και η φιλοσοφική λίθος - Τζ. Κ. Ρόουνγκ