Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Συμμετοχή του τμήματος σε σχολικούς διαγωνισμούς

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ ΣΕ  ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ - ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

Οι μικροί μαθητές της Β ΄τάξης συμμετείχαν στο 13ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Λογοτεχνίας – Ζωγραφικής: «Σοφία Φίλντιση - Το δέντρο της Σοφίας» που διοργανώνει κάθε χρόνο ένα σχολείο στην Καλαμάτα.

Διαβάσαμε στα παιδιά το βιβλίο «Εσύ τι λες πολύτιμο πως είναι;» της συγγραφέα Λίλης Λαμπρέλλη.

Ήρωας του βιβλίου ένας ασβός. Ο ασβός στην αναζήτηση του πολύτιμου της ζωής ρώτησε την πέτρα, την πεταλούδα, το δέντρο, το αποδημητικό πουλί, τη σοφή κουκουβάγια, τον ποιητή,  τη συγγραφέα του βιβλίου και τέλος το ίδιο το παιδί.

Ένα φιλοσοφικό παραμύθι που ιχνηλατεί τα πολύτιμα της ζωής μας και έχει τιμηθεί με το βραβείο του Κύκλου του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου-GreekIbby.
Πολύτιμο, λοιπόν, μια λέξη με ιδιαίτερη βαρύτητα. Πατώντας πάνω στην εικόνα θα δείτε τις δημιουργίες των παιδιών, που διαπνέονται από τον τίτλο του παραμυθιού.