Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Η επιμόρφωση  για τον αυτισμό στο νέο συμπεριληπτικό σχολείο, πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 30 Μαΐου του 2022 από την Ελευθερία Μιχαηλίδου. Στόχος της ήταν να γίνει μία ενημέρωση για τα βασικά χαρακτηριστικά του αυτισμού, τις αιτίες και τις αδυναμίες που παρουσιάζουν οι μαθητές, καθώς και σε ποιους τομείς. Επιπλέον δόθηκαν στρατηγικές και μέθοδοι που μπορούν να βοηθήσουν και να ενισχύσουν ένα παιδί στο αυτιστικό φάσμα μέσα στην συμπεριληπτική τάξη, ενός σχολείου για όλους. Η χρήση πολυαισθητηριακών μεθόδων, αλλά και οι οργάνωση του χώρου και του προγράμματος του μαθητή, αποτελούν ακρογωνιαίους λίθους για την στήριξη του μαθητή. Ο κάθε εκπαιδευτικός οφείλει να λειτουργεί με γνώμονα το συμφέρον κάθε μαθητή και όλων ταυτόχρονα. Ακόμα και στην περίπτωση που μπορεί να χρειάζονται διαφοροποιήσεις μεμονωμένες, αυτές οφείλουν να γίνονται με τρόπο που να μην στοχοποιείται το παιδί. Το σχολείο πρέπει ναι είναι αναγκαίο να καλλιεργεί εκτός των γνωστικών δεξιοτήτων και δεξιότητες που αφορούν την καθημερινή ζωή γι αυτό και τα άτυπα περιβάλλοντα μάθησης είναι τα καλύτερα και είναι θεμιτό να προωθούνται από τα σχολεία.