Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2023 γιορτάστηκε (μετά από αναβολή) η παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία. Για το σκοπό αυτό προγραμματίστηκε σειρά δράσεων οι οποίες υλοποιήθηκαν στο αμφιθέατρο του πολιτιστικού κέντρου της Νίκαιας παρουσία όλων των μαθητών/ριών του σχολείου. Τον σχεδιασμό των δράσεων είχε η εκπαιδευτικός παράλληλης στήριξης της σχολικής μονάδας κ. Ερμιόνη Βαϊοπούλου με την ουσιαστική συμμετοχή και την υποστήριξη όλων των εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας. Κατά την έναρξη των δράσεων ο Διευθυντής του σχολείου κ. Δημήτριος Μαρινόπουλος αναφέρθηκε στο πραγματικό νόημα του εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας ατόμων με αναπηρίες με έμφαση στους τρόπους μείωσης των αποκλεισμών και ισότιμης συμμετοχής των ατόμων με αναπηρία στη σχολική και κοινωνική ζωή.