Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023 στις 06.00 μ.μ. πραγματοποιήθηκε η Χριστουγεννιάτικη γιορτή της σχολικής μονάδας. Την γιορτή τίμησαν με την παρουσία τους οι Αντιδήμαρχοι πολιτισμού κ. Αχιλλέας Χατζούλης, Νίκαιας και Κραννώνα κ. Αντώνιος Ρεντζιάς, Πρασίνου και καθαριότητας κ. Κωνσταντίνος Φιλλιπούλης, Δημοτικών Ενοτήτων Κιλελέρ και Αρμενίου κ. Ελένη Ζωιοπούλου, η Γενική Γραμματέας του Δήμου Κιλελέρ κ. Βάνα Χλιάπη-Γκουνιαρούδη, ο Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής κ. Σπυρίδων Καλέτσιος, ο κοινοτικός Σύμβουλος κ. Γεώργιος Ψαρούλης. Χαιρετισμό εκ μέρους της δημοτικής αρχής απηύθυνε ο αντιδήμαρχος πολιτισμού κ. Αχιλλέας Χατζούλης. Στο κατάμεστο αμφιθέατρο του πολιτιστικού κέντρου της Νίκαιας ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας κ. Δημήτριος Μαρινόπουλος αφού ευχαρίστησε τους εκπροσώπους της αυτοδιοίκησης, το Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων για την στήριξη και την καθημερινή προσφορά του στη σχολική μονάδα, τους συμμετέχοντες/ουσες και εν γένει τη σχολική κοινότητα, αναφέρθηκε στο νόημα τω Χριστουγέννων και τι σηματοδοτεί στις ζωές των ανθρώπων. Επιπλέον, αναφέρθηκε στο σκοπό και την αποστολή του σχολείου με έμφαση στις ευεργετικές επιδράσεις αρμονικής συνεργασίας σχολείου και οικογένειας στην ομαλή ψυχοπαιδαγωγική ανάπτυξη των παιδιών. Η γιορτή ολοκληρώθηκε με ευχαριστίες από το Διευθυντή στους μικρούς/ές μαθητές/ριες (Β΄ τάξης και χορωδία) , τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων της Β΄ τάξης, κκ Συργκάνη Μαρία και Παρλάτζα Αρετή, τη θεατρολόγο του σχολείου κ. Χριστοδούλου Πατρούλα, τη μουσικό του σχολείου κ. Αγοραστού Ασπασία, τις εκπαιδευτικούς μουσικής κκ Ερμιόνη Βαϊοπούλου και Ελένη Εβταλιτσίδου.