Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

"ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ..."

Οι μαθητές του Γ΄1 στα πλαίσια της υλοποίησης των εργαστηρίων δεξιοτήτων και  συγκεκριμένα του θεματικού κύκλου: «Ζω καλύτερα- Ευ ζην» και στην υποθεματική «Γνωρίζω το σώμα μου-σεξουαλική διαπαιδαγώγηση» υλοποίησαν ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον πρόγραμμα με τίτλο: «Το σώμα μου και εγώ…»

Κατά την διάρκεια του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν μια σειρά από ενδιαφέρουσες δράσεις:

• Παιχνιώδη αναπαράσταση της λειτουργίας του πεπτικού συστήματος

• Κατασκευή, σε λευκό χαρτί του μέτρου, του ανθρώπινου περιγράμματος, σημειώνοντας πάνω σε αυτό τα βασικά μέρη-όργανα του ανθρώπινου σώματος

• Τραγουδοπαιχνίδια στον αύλειο χώρο του σχολείου με θέμα το ανθρώπινο σώμα όπως: α)”χόκυ-πόκυ”, β)”κεφάλι, ώμοι, γόνατα και πόδια…”, γ)”εγώ είμαι εγώ/το σώμα μου/ τραγούδι γνωριμίας με το σώμα”

Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος, οι μαθητές κατάφεραν να αποκτήσουν μια πιο σαφή εικόνα για το σώμα τους, τα βασικά μέρη του, κάποια από τα κύρια όργανά και τη λειτουργία τους. Και όλα αυτά με παιχνιώδη τρόπο!!!