Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Στο Πολιτιστικό Κέντρο της Νίκαιας η Θεατρολόγος του δημοτικού σχολείου μας ,κυρία Ελεονώρα Τσιαντούλα, μας ταξίδεψε στη χώρα των βασικών αισθήσεων, το θυμό, το φόβο, τη χαρά και τη λύπη μέσα από ένα βιωματικό εργαστήρι με ερέθισμα την ποιητική της συλλογή "Δακρυσμένος Γιαλός".

Παρουσιάσαμε τον εαυτό μας ανακοινώνοντας στην ομάδα τι νιώθουμε όταν θυμώνουμε και τι νιώθουμε όταν αγαπάμε !

Περιπλανηθήκαμε στο χώρο, νιώσαμε, εκφράσαμε, αποτυπώσαμε με το σώμα μας συναισθήματα!

Αυτοσχεδιάσαμε μικρά θεατρικά βασιζόμενοι στους τίτλους των ποιημάτων της "Δακρυσμένος Γιαλός" και δραματοποιήσαμε αποσπάσματα της ποιητικής της συλλογής.

Μια εμπειρία ευχάριστη που μας έκανε να νιώσουμε χαρά, δημιουργικότητα, ομαδικότητα, ευτυχία!

Ευχαριστούμε τη θεατρολόγο του σχολείου μας γι' αυτή τη βιωματική εμπειρία!