Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας.

Ταξίδεψαν μέσα στην ιστορία και στον πολιτισμό από την προϊστορική εποχή μέχρι τα βυζαντινά χρόνια!

Περιηγήθηκαν στο χώρο, παρατηρώντας τα  εκθέματα του Μουσείου και μελέτησαν τα σημαντικότερα ευρήματα με την καθοδήγηση των δασκάλων τους, Βασιλική Καραγιώργου και Ευαγγελία Καραβάκα, οι οποίες και πραγματοποίησαν την ξενάγηση των παιδιών στο Μουσείο.

Οι ερωτήσεις που υπέβαλαν στους μαθητές/τριες μετά από κάθε ιστορική στάση βοήθησε στην ανατροφοδότηση καθώς και στην επισήμανση των κυριότερων εκθεμάτων.

Κατά την ξενάγησή τους είδαν τα πρώτα δείγματα της ζωής των προϊστορικών ανθρώπων στη Θεσσαλία, τα πρώτα δείγματα πολιτισμού κατά τη νεολιθική περίοδο, το καινούριο στοιχείο που είναι το μέταλλο κατά την εποχή του χαλκού και του σιδήρου. Επίσης παρατήρησαν επιτύμβια αγάλματα και νομίσματα με την απεικόνιση του αλόγου την εποχή των αρχαϊκών και κλασσικών χρόνων. Θαύμασαν τα αγάλματα που βρέθηκαν στο Αρχαίο θέατρο της Λάρισας στα ελληνιστικά χρόνια. Είδαν τα βυζαντινά περίκρανα και τα εκπληκτικά ψηφιδωτά της Παλαιοχριστιανικής και βυζαντινής περιόδου αντίστοιχα. Στο τέλος θαύμασαν τη βυζαντινή τέχνη μέσα από τα έργα της αρχιτεκτονικής γλυπτικής, την επιτοίχια ζωγραφική και τις βυζαντινές εικόνες.