Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Η ενδοσχολική βία είναι ένα φαινόμενο που τα τελευταία χρόνια έχει αυξητικές τάσεις στην Ελλάδα.

Οι μορφές που μπορεί να πάρει η ενδοσχολική βία ποικίλουν:

Λεκτική, Σωματική, Ηλεκτρονική, Κοινωνική.

Έτσι και το σχολείο μας, με αφορμή την 6η Μαρτίου, η οποία έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της βίας στο σχολείο, οργάνωσε και υλοποίησε δράσεις με τους μαθητές όλων των τμημάτων με στόχο την ευαισθητοποίηση τους πάνω σε αυτό το θέμα.

Στην αίθουσα των εικαστικών τα παιδιά εκφράστηκαν μέσα από τις παρακάτω δημιουργίες

Οι μαθητές των Α' και Β' τάξεων πραγματοποίησαν βιωματικά εργαστήρια στις τάξεις τους σε συνεργασία των δασκάλων τους με την εκπαιδευτικό θεατρολογίας του σχολείου μας κ. Τσιπνή Ζωής.

Τμήμα Α1

Τμήμα Α2

Τμήμα Β1

Τμήμα Β2

Το μήνυμα στο Β2 με το αλφάβητο της νοηματικής, είναι: Τα χέρια είναι για αγκαλιά. ( με τη σειρά που δείχνουν οι εικόνες ανά λέξη)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Γ, Δ, Ε, ΣΤ παρακολούθησαν  μετά από προτροπή της εκπαιδευτικού του Ε1 Καραγιώργου Βίλης στο Πνευματικό Κέντρο Νίκαιας την ταινία το ΘΑΥΜΑ που αφηγείται την συγκλονιστική και συγκινητική ιστορία του Αυγούστου Πούλμαν, ενός παιδιού γεννημένου με ιδιαιτερότητες στο πρόσωπο.

Μέσα από μια σειρά δυσκολιών και αντιξοοτήτων ο Όγκι και όλοι γύρω του, αλλάζουν και αναδεικνύονται όλα αυτά που έχουν σημασία περισσότερο από οτιδήποτε στη ζωή : η φιλιά, το κουράγιο και η επιλογή να είσαι ευγενής καθημερινά με οποιονδήποτε εμφανιστεί στον δρόμο σου.