Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε' τάξης μαζί με τις δασκάλες του Βασιλική Καραγιώργου και Ευαγγελία Καραβάκα επισκέφτηκαν το Μουσείο Σχολικής Ζωής στα Βρυσιά Φαρσάλων.

Ξεναγήθηκαν στο χώρο του παλιού δημοτικού σχολείου από εθελοντές εκπαιδευτικούς και ταξίδεψαν, μέσα από τα εκθέματα, στο παρελθόν στα χρόνια των παππούδων τους και των γιαγιάδων τους.

Πόσο ίδια και συγχρόνως πόσο διαφορετικά είναι όλα… Βιβλία, τσάντες, κασετίνες, χάρτες, όργανα για τα πειράματα και πόσα άλλα!

Αυτό όμως που ενθουσίασε περισσότερο τους μαθητές και τις μαθήτριες ήταν τα παραδοσιακά παιχνίδια στο χώρο της αυλής!

Τσουβαλοδρομίες, ρόδα, τριχίτσα, μπίλιες, κουτσό ήταν μερικά από τα παιχνίδια που οι εθελοντές του μουσείου έπαιξαν με τα παιδιά!

Τους ευχαριστούμε θερμά για τη ενέργειά τους, τη ζεστή φιλοξενία, τα αναμνηστικά τους δώρα!