Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης μαζί με τις δασκάλες, τους Βασιλική Καραγιώργου και Ευαγγελία Καραβάκα, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στη Βελίκα.

Η εκδρομή έγινε στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων στην Ενότητα: «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη» με θέμα: «Όχι πια πλαστικά στις θάλασσες».

Σκοπός της περιβαλλοντικής δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σχετικά με τη μείωση των πλαστικών στη ζωή μας, αλλά και την καλλιέργεια του Εθελοντισμού!

Οι μικροί/ές εθελοντές/τριες κατά τη δραστηριότητα «Ώρα για Δράση! Μελέτη στο Πεδίο» φόρεσαν τα γαντάκια τους, καθάρισαν την παραλία σε μια έκταση μήκους 50 μέτρων και κατέγραψαν τα είδη των απορριμμάτων.

Φυσικά δεν παρέλειψαν να παίξουν με το κύμα  και να ευχαριστηθούν τη θάλασσα που τόσο τους έχει λείψει!

Γυρίζοντας στο σχολείο  ζωγράφισαν στις πέτρες, τις οποίες μάζεψαν από την παραλία ως ενθύμιο, όμορφες εικόνες και τοπία, ολοκληρώνοντας με τον πιο όμορφο τρόπο την περιβαλλοντική τους δράση!