Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Την Τρίτη  14-11-23 η Β' τάξη (τμήματα Β1 και Β2) του Δ. Σ. Νίκαιας με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων κ.κ. Συργκάνη Μαρία και Παρλάτζα Αρετή επισκέφθηκαν το Σχολικό Μουσείο Βρυσιών.

Μέσα στο καλοδιατηρημένο, πέτρινο κτίριο γύρισαν πίσω στον χρόνο. Είδαν παλιά θρανία, σάκες, βιβλία, τις ποδιές των μαθητών, τον αυστηρό δάσκαλο με τη βέργα του, τον μαυροπίνακα με την κιμωλία.

Έπαιξαν στην αυλή του παιχνίδια των παππούδων και των γιαγιάδων τους: κουτσό, σχοινάκι, σβούρα, μπίλιες, γκίλες, κότσια, τσουβαλοδρομίες.

Επέστρεψαν χορτασμένοι από το παιχνίδι, πλημμυρισμένοι από όμορφες εικόνες, φορτωμένοι αναμνηστικά δωράκια.

Όλοι εμείς οι μικροί μαθητές της Β΄τάξης και οι δασκάλες μας ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του Μουσείου για την φιλοξενία και ιδιαίτερα την κ. Δέσποινα Πρεκατέ και τον κ.Αποστόλη  Ανδρεόπουλο που άνοιξαν την αγκαλιά τους, μας καλοδέχτηκαν, μας ξενάγησαν και έπαιξαν μαζί μας.