Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Στ’ τάξης με τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς Βασιλική Καραγιώργου (Στ1) και Ευαγγελία Καραβάκα (Στ2) πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πάρκο Καινοτομίας Joist την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023.

Ξεναγηθήκαν στην έκθεση Ροκοκό, την εποχή που ο πλούτος και η χλιδή πλεόναζαν στην αριστοκρατία, καθώς και στην έκθεση της 1ης & 2ης Τεχνολογικής Επανάστασης όπου είδαν τα επιτεύγματα εκείνης της εποχής και τη δημιουργία των πρώτων εργοστασίων.

Στη συνέχεια ήρθαν σε επαφή με την τεχνολογία της Εικονικής και Επαυξημένης Πραγματικότητας καθώς και της Τρισδιάστατης Σχεδίασης.

Τέλος ενημερώθηκαν με τη διαδραστική έκθεση The Glassroom  για το  διαδίκτυο, την παραπληροφόρηση, τον σεβασμό και την ασφάλεια της ιδιωτικής ζωής στη σύγχρονη ψηφιακή εποχή.