Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Το σχολείο μας με τους μαθητές των τμημάτων Ε1 & Ε2 θα συμμετάσχει τη φετινή σχολική χρονιά σε ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning σε συνεργασία με  σχολεία άλλων Ευρωπαϊκών χωρών (Πολωνία, Λιθουανία, Ελλάδα, Κροατία, Τουρκία, Ρουμανία, Γαλλία).

Το eTwinning είναι μια Eυρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διάφορες Eυρωπαϊκές χώρες συνεργάζονται σε ένα κοινό project ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών. Η δράση eTwinning δίνει στα σχολεία την ευκαιρία να συνεργαστούν ομαδικά, να ανταλλάξουν ιδέες και να διευρύνουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες.

To κοινό project στο οποίο παίρνει μέρος το σχολείο μας έχει τίτλο «HERE & NOW with Art and Mindfulness at School» και έχει ως κύριο στόχο την καλλιέργεια δεξιοτήτων για τη διαχείριση του σχολικού άγχους.

Η συγκεκριμένη δράση υλοποιείται από τις εκπαιδευτικούς:

Ζηκύρη Αθανασία - συντονίστρια

Ιωακείμ Θεοδώρα