Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του Δημ. Σχ Νίκαιας στα πλαίσια της θεματικής ενότητας: «Πολιτισμός – Παράδοση», οργάνωσαν μία μικρή Λαογραφική Έκθεση με την βοήθεια των δασκάλων τους,  κ.κ. Μαρίας  Συργκάνη, Αρετής Παρλάτζα και το μεράκι και την συμπαράσταση των γονέων, γιαγιάδων και παππούδων τους.

Στην κατάμεστη από γονείς, αίθουσα της Β΄τάξης, οι μικροί μαθητές με ανέλπιστη ωριμότητα, με πολλή αγάπη και σεβασμό στις ρίζες μας, μας ταξίδεψαν στο χθες, μέσα από κειμήλια, αντικείμενα, εργαλεία, παιχνίδια, φωτογραφίες  μιας άλλης εποχής.

Η εκδήλωση έκλεισε με παραδοσιακούς χορούς, που επιμελήθηκε ο γυμναστής του σχολείου μας κ. Στ. Κουτσογεώργος.

Ευχαριστούμε θερμά τον  Δ/ντή του σχολείου μας κ. Δ. Μαρινόπουλο και όλους τους γονείς που βοήθησαν, ο καθένας με τον τρόπο του, να μάθουν  οι μικρότεροι και να θυμηθούν  οι μεγαλύτεροι!

Πατήστε εδώ για να δείτε το βίντεο με τα εκθέματα του Λαογραφικού Μουσείου της Β΄τάξης.