Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Το ΣΤ1 του Δ.Σ. Νίκαιας μετά από την παρότρυνση και την καθοδήγηση της υπεύθυνης εκπαιδευτικού του τμήματος κ. Βασιλικής Καραγιώργου συμμετείχε στο μαθητικό φεστιβάλ ψηφιακής αφήγησης που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Μουσικού σχολείου Λάρισας την Παρασκευή 24/11/2023. Το εν λόγω τμήμα συμμετείχε σε ερευνητικό πρόγραμμα που διοργάνωσε το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.) στο πλαίσιο της Δράσης "Επιστήμη και Κοινωνία" με τίτλο ¨Κόμβοι Έρευνας, Καινοτομίας και Διάχυσης" σε συνεργασία με το Α.Π.Θ.

Οι μαθητές/τριες στο πλαίσιο του προγράμματος δημιούργησαν ψηφιακές αφηγήσεις με στόχο την καλλιέργεια τόσο του παραδοσιακού γραμματισμού όσο και των σύγχρονων πολυγραμματισμών (κριτικός, ψηφιακός, οπτικοακουαστικός γραμματισμός κλπ.)