Α'θμια Εκπαίδευση Ν. Λάρισας

Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες και των δυο τμημάτων της Ε τάξης συμμετείχαν στο 12ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που έλαβε χώρα στο Μουσικό Σχολείο Λάρισας την Παρασκευή 5 Μαΐου 2023.

Οι μαθητές/τριες  παρουσίασαν τις εργασίες τους μέσα σε ένα κλίμα ενθουσιασμού και ως μια κοινότητα μάθησης μοιράστηκαν εμπειρίες με μαθητές άλλων σχολείων και αντάλλαξαν καλές πρακτικές.

Οι εργασίες που παρουσιάστηκαν βασίστηκαν στο διδακτικό εργαλείο της ψηφιακής αφήγησης ως μέσω διαθεματικής διδασκαλίας και συνεργατικότητας.

Οι ψηφιακές αφηγήσεις είχαν τα εξής θέματα:

«Επιστροφή στο μέλλον! Η Βυζαντινή ιστορία οδηγός στο Σήμερα» (Ε1)

«Τα υπό εξαφάνιση ζώα της Ελλάδας» (Ε2)

Η ψηφιακή αφήγηση, που αναπτύχθηκε  από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε’ τάξης, αξιοποιήθηκε με στόχο την προώθηση της συνεργασίας και της ομαδικότητας, αλλά και την έρευνα ποικίλων θεμάτων από τα μαθήματα του σχολείου στα οποία η προσέγγιση έγινε διαθεματικά (Γλώσσα, Ιστορία, Πληροφορική, Γεωγραφία) και την ανάπτυξη κριτικής σκέψης.

Η υλοποίηση πραγματοποιήθηκε μέσα στην  τάξη με την καθοδήγηση, ενθάρρυνση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών των τάξεων, Βασιλικής Καραγιώργου (Ε1) και Ευαγγελίας Καραβάκα (Ε2), και ολοκληρώθηκε στο εργαστήριο πληροφορικής με τη βοήθεια της Πληροφορικού Βίκυς Καρατσιβούλη.

Οι μαθητές μετακινήθηκαν στο χώρο του Φεστιβάλ δωρεάν χάρη στη χορηγία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου και συνοδεύτηκαν από τις εκπαιδευτικούς των τάξεών  τους και τη διευθύντρια Θεοδώρα Ιωακείμ.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους!